Πρόσκληση σε Workshop με θέμα: “Creative Writing and Collaborative Digital Archives”

To Εργαστήριο Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Σπουδών «Ψηφίς» της Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ σας προσκαλεί σε workshop με θέμα “Creative Writing and Collaborative Digital Archives” με προσκεκλημένο τον Καθηγητή Manuel Portela από το Πανεπιστήμιο Coimbra, Πορτογαλία.

Το workshop θα πραγματοποιηθεί:
Τετάρτη 27 Νοεμβρίου
Αίθουσα 112 (Παλαιό Κτίριο Φιλοσοφικής Σχολής)
μεταξύ 6:30-8:30μμ.

Πρόκειται να δοθούν Βεβαιώσεις Παρακολούθησης.

Γλώσσα διεξαγωγής workshop: Αγγλική (μπορείτε να φέρετε το δικό σας υπολογιστή)

Για πληροφορίες, επικοινωνήστε στην ακόλουθη διεύθυνση: dhlab@auth.gr
Ιστότοπος εργαστηρίου: http://digitalhumanitieslab.eu

Συντονίστρια εκδήλωσης: Τατιανή Ραπατζίκου
(Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΑΠΘ, Διευθύντρια Εργαστηρίου)

Βρείτε παρακάτω πληροφορίες για το workshop και το σύντομο βιογραφικό του προσκεκλημένου εισηγητή.

****
Περίληψη: Το συγκεκριμένο εργαστήριο δημιουργικής γραφής θα επικεντρωθεί στο βιβλίο του Fernando Pessoa με τίτλο Book of Disquiet (μεταφρασμένο στα Αγγλικά από τον Richard Zenith) με σκοπό να διερευνήσει τη γραφή και τις αλλαγές που αυτή υφίσταται όταν από τον ανθρώπινο παράγοντα αυτή παράγεται αυτόματα από τον υπολογιστή.
Σύντομο βιογραφικό: Ο Καθηγητής Manuel Portela διευθύνει το πρόγραμμα διδακτορικών σπουδών “Materialities of Literature” στο Πανεπιστήμιο Coimbra (Πορτογαλία). Έχει εκδώσει τη μονογραφία με τίτλο of Scripting Reading Motions: The Codex and the Computer as Self-Reflexive Machines (MIT Press, 2013), είναι ο γενικός επιμελητής του ψηφιακού αρχείου LdoD Archive: Collaborative Digital Archive of the Book of Disquiet https://ldod.uc.pt/ (2017), και έχει συνεισφέρει κείμενά του στο βιβλίο The Bloomsbury Handbook of Electronic Literature (2017). Οι δημοσιεύσεις του επικεντρώνονται στη γνωστική περιοχή της ψηφιακής λογοτεχνίας και ψηφιακής επιμέλειας, ενώ άρθρα του έχουν δημοσιευτεί στα επιστημονικά περιοδικά Digital Humanities Quarterly, Digital Scholarship in the Humanities, Leonardo Electronic Almanac, Textual Cultures, Variants, και Electronic Book Review. Είναι ένας από τους ιδρυτές και γενικός επιμελητής του επιστημονικού περιοδικού MATLIT: Materialities of Literature. Έχει επίσης μεταφράσει λογοτεχνικά έργα των συγγραφέων Laurence Sterne, William Blake, και Samuel Beckett.