Εορτασμός 75 Χρόνων

Η Φιλοσοφική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, που ιδρύθηκε το 1925 και λειτούργησε το 1926 ως η πρώτη σχολή του Πανεπιστημίου μας, γιόρτασε το 2000 τα 75 της χρόνια. Στο πλαίσιο του εορτασμού αυτού πραγματοποιήθηκε μια σειρά από ακαδημαϊκές, πολιτιστικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που είχαν σαν στόχο να ζωντανέψουν μνήμες από την ιστορία και τη διαδρομή της Σχολής μέσα στο χρόνο, να προβάλουν τη συμβολή της στη ζωή της πόλης μας και να καταγράψουν τον καθοριστικό ρόλο της σε καίρια εκπαιδευτικά, πολιτισμικά, κοινωνικά και πολιτικά θέματα.
Ακολουθώντας τον παρακάτω υπερδεσμό μπορεί κάποιος να δει φωτογραφικό υλικό από τις εκδηλώσεις αυτές.

Με αφορμή τον εορτασμό εκδόθηκε και ένας τόμος, ο οποίος περιέχει την πορεία της Φιλοσοφικής Σχολής στα 75 αυτά χρόνια.
Αποσπάσματα από τον τόμο αυτό μπορούμε να δούμε ακολουθώντας τον αντίστοιχο υπερδεσμό.