Για την απώλεια της Άρτεμης-Νίκης Ξανθοπούλου-Κυριακού

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.

εκφράζει την βαθιά οδύνη του για την απώλεια της Ομότιμης Καθηγήτριας Νεοελληνικής Ιστορίας Άρτεμης-Νίκης Ξανθοπούλου-Κυριακού.

Η Άρτεμις-Νίκη Ξανθοπούλου-Κυριακού υπηρέτησε πιστά το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας από διάφορες ακαδημαϊκές και διοικητικές θέσεις.

Εργάσθηκε σκληρά για την ανάδειξη της Ιστορίας του Ποντιακού Ελληνισμού, διατελώντας μάλιστα έως το θάνατό της Πρόεδρος του Κέντρου Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. Επιπλέον, μέσω του προγράμματος “Ιάσων”, καλλιέργησε τις σχέσεις του Α.Π.Θ. με Πανεπιστήμια σε χώρες του Εύξεινου Πόντου. Οι μαθήτριες και οι μαθητές της, οι συνάδελφοι και όλοι όσοι τη γνώρισαν θα τη θυμούνται πάντοτε για την ευγένεια, τη συναδελφικότητα, τη γενναιοδωρία και την κοινωνική προφορά της.

Η Πρόεδρος του Τμήματος

Ελένη Μανακίδου