Ημερίδα «Εθνογραφικές προσεγγίσεις των Ρομά: ανατρέχοντας μια εικοσαετία ερευνών στην Ελλάδα»

Aγαπητές/οί συνάδελφοι,

Σας προσκαλούμε στην τρίτη ημερίδα του ετήσιου κύκλου διαλέξεων 2022 – 2023 του Σπουδαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας  – Λαογραφικό Μουσείο και Αρχείο ΑΠΘ του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Η ημερίδα έχει ως θέμα:

Αφίσα σε μορφή αρχείου pdfΑφίσα σε μορφή αρχείου jpg

Η ημερίδα θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 5 Απριλίου 2023, 18.00 – 20.30 μμ.

Η συμμετοχή σας μπορεί να γίνει είτε:

–   δια ζώσης στο Σπουδαστήριο Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας,

αιθ. 104, παλαιό κτίριο Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ, (ο χώρος διατίθεται για 25 συμμετέχοντες, απαιτείται κράτηση θέσεων μέσω μηνύματος στη διεύθυνση areti@hist.auth.gr), είτε

– διαδικτυακά στον κόμβο https://authgr.zoom.us/j/99316735979

Πρόγραμμα

18.00 – 18.10 Εισαγωγικά για την ημερίδα Γιώργος Αγγελόπουλος, αν. καθηγητής, ΑΠΘ

18.10 – 18.35 “Οι ζωές των Ρομά έχουν σημασία; Εθνογραφίες των Ρομά/Τσιγγάνων/Γύφτων και διαδικασίες φυλετικοποίησης”

Σίσσυ Θεοδοσίου, αν. καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

18.35 – 19.00 “Γεννώντας «Άλλους», μεγαλώνοντας πολίτες; Αναπαραγωγική δικαιοσύνη και πολιτειότητα για τους Ρομά της Αττικής”

Σύνθια-Ελένη Μαλακάση, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, Πάντειο Πανεπιστήμιο

19.00 – 19.25 “Εθνογραφικές προσεγγίσεις των Τσιγγάνων και των Ρομά στην εκπαίδευση και πολιτικές της κοινωνικής ένταξης και της διαχείρισης της διαφοράς”

Ήβη Δασκαλάκη, επίκ. καθηγήτρια, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης