ΕΔΡΑ ΠΟΝΤΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΠΘ, ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Έβδομος χρόνος λειτουργίας της Έδρας Ποντιακών Σπουδών ΑΠΘ (Φιλοσοφική Σχολή).

Ξεκινούν και πάλι τα μαθήματα της Έδρας Ποντιακών Σπουδών στο Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας ΑΠΘ, για το έτος 2023-2024. Τα επιλεγόμενα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου, με τον γενικό τίτλο Ιστορία του Ελληνισμού της Ανατολής (ΙΕΑ) και ειδικότερα:

Α. Εισαγωγή στην Ιστορία του Μικρασιατικού Ελληνισμού. Ο Ελληνισμός της Ανατολής κατά τους Νεότερους Χρόνους (Τετάρτη 18.30-21.00, αίθ. 111)

Β. Κοινωνική και Πολιτική Οργάνωση του Μικρασιατικού Ελληνισμού. Ο Πόντος από την κατάλυση της Αυτοκρατορίας των Κομνηνών μέχρι τις αρχές του 19ου αιώνα (Πέμπτη 18.30-21.00, αίθ. 111)

προσφέρονται και φέτος σε φοιτητές και φοιτήτριες, όχι μόνον του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας αλλά και των υπόλοιπων Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ καθώς και άλλων Τμημάτων του ΑΠΘ.

Προγραμματίζονται, επίσης, και στο νέο ακαδημαϊκό έτος: επισκέψεις σε αρχεία και μουσεία, εκπόνηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων και συνεργασίες με επιστημονικούς και άλλους φορείς της Ελλάδας και του εξωτερικού.