Ημερίδα «Εκδοχές της ελληνικότητας στην Ιταλία: παλιές εγκαταστάσεις – σύγχρονες μεταναστεύσεις»

Aγαπητές/οί συνάδελφοι,

Σας προσκαλούμε στην πρώτη ημερίδα του ετήσιου κύκλου διαλέξεων 2023 – 2024 του Σπουδαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας  – Λαογραφικό Μουσείο και Αρχείο ΑΠΘ του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ.

Η ημερίδα έχει ως θέμα:

«Εκδοχές της ελληνικότητας στην Ιταλία:
παλιές εγκαταστάσεις – σύγχρονες μεταναστεύσεις»

Η ημερίδα θα διεξαχθεί την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2023, 18.30 – 20.45 μμ.

Η συμμετοχή σας μπορεί να γίνει είτε:
–   δια ζώσης στο Σπουδαστήριο Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, αιθ. 104, παλαιό κτίριο Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ, (ο χώρος διατίθεται για 25 συμμετέχοντες, απαιτείται κράτηση θέσεων μέσω μηνύματος στη διεύθυνση areti@hist.auth.gr), είτε
– διαδικτυακά στον κόμβο https://authgr.zoom.us/j/99316735979

Αφίσα (pdf) – (jpg)

18.30 – 18.40 «Εισαγωγικά για την ημερίδα: ταυτοτικές εκδοχές»
Γιώργος Αγγελόπουλος, αν. καθηγητής κοινωνικής και πολιτικής ανθρωπολογίας ΑΠΘ

18.40 – 19.00 «Η γλώσσα της πολιτιστικής κληρονομιάς: γλωσσικές ιδεολογίες στην Ελλάδα και τη Νότια Ιταλία σε σύγκριση»
Manuela Pellegrino, Δρ. κοινωνικής ανθρωπολογίας, ερευνήτρια Πανεπιστήμιο Southern Denmark

19.00 – 19.20 «Εκδοχές  “ελληνικότητας” στην Καλαβρία: η περίπτωση του χωριού Γκαλλιτσιανό»
Χριστίνα Πετροπούλου, Δρ. κοινωνικής ανθρωπολογίας, ΕΔΙΠ Πάντειο Πανεπιστήμιο.

19.20 – 19.40 «Εκτοπισμός στην “Ελληνική” πλευρά: Μετακινήσεις παιδιών και σιωπές στην ψυχροπολεμική Ιταλία»
Σταυρούλα Πιπύρου, αν. καθηγήτρια κοινωνικής ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο του St. Andrews

19.40– 20.00 «Πολιτικές ταυτότητας και σύγχρονη ελληνική διασπορά στην Ιταλία»
Όλγα Νάσση, Δρ. κοινωνικής ανθρωπολογίας Πανεπιστημίου Μεσσήνης.

Συζήτηση: 20.00 – 20.45

Με εκτίμηση,

Γιώργος Αγγελόπουλος, Αλεξάνδρα Μπακαλάκη, Ειρήνη Παπαδάκη, Αθηνά Πεγκλίδου, Νόρα Σκουτέρη-Διδασκάλου, Αρετή Τζιντζιόβα